✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$85.98
Elite Truck Parts 16.5" x 5" Eaton E2 Brake Shoe Kit | ETP-NK4719E223PR—
$85.98
The Story
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Eaton ES2 Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Eaton |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 5.000" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.471980 |
| Hardware | 100.4719; 104.10241HD |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |
Description
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Eaton ES2 Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Eaton |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 5.000" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.471980 |
| Hardware | 100.4719; 104.10241HD |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |












