✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$84.11
Elite Truck Parts 16.5" x 5" Q Plus Brake Shoe Kit 23K | ETP-NK4720Q23PR—
$84.11
The Story
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Meritor Q Plus Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 5.000" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.472080 |
| Hardware | 100.4515; 104.09021 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |
Description
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Meritor Q Plus Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 5.000" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.472080 |
| Hardware | 100.4515; 104.09021 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |












