✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$23.28
Original: $66.52
-65%Elite Truck Parts 16.5" x 7" Q Plus Brake Shoe Kit 23K | ETP-NK4707Q23PR—
$66.52
$23.28The Story
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Dana / Spicer Hendrickson Trailer Meritor
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Dana/Spicer Hendrickson Trailer Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 7.000" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Hardware | 100.4515.22 |
| Lined Shoe | 143.470780.30 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |
Description
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Dana / Spicer Hendrickson Trailer Meritor
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Dana/Spicer Hendrickson Trailer Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 7.000" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Hardware | 100.4515.22 |
| Lined Shoe | 143.470780.30 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |












