✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$32.38
Original: $92.52
-65%Elite Truck Parts 16.5" x 8-5/8" Eaton E2 Brake Shoe Kit | ETP-NK4726E223PR—
$92.52
$32.38The Story
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Eaton ES2 Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 8.625" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.472680 |
| Hardware | 100.4709.11 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |
Description
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Eaton ES2 Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 8.625" |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.472680 |
| Hardware | 100.4709.11 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |












