✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$33.99
Original: $97.11
-65%Elite Truck Parts 16.5" x 8" Q Plus Brake Shoe Kit | ETP-NK4711Q23PR—
$97.11
$33.99The Story
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Meritor Q Plus Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 8.625 |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.471180 |
| Hardware | 100.4515.22 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |
Description
23K Premium Brake Shoe Kits
- NO CORE
- Meritor Q Plus Series
- NS301 Lining (Comparable to 23K & 312 Lining)
- Kits include 2) New Brake Shoes & Brake Spring & Hardware Kit
| Attribute | Value |
| Applications | Meritor |
| Drum Dia. | 16.500" |
| Shoe Width | 8.625 |
| Anchor End | Open |
| Roller End | Open |
| Unlined Shoe | 142.471180 |
| Hardware | 100.4515.22 |
| Rating | 23K Lbs Value |
| Web | Double |












